Ukládání obrázků v Adobe Illustratoru

Kdo tvoří grafiku nebo si sem tam upravuje fotografie, potřebuje mít základní znalosti a vědět v jakém formátu následně dokončenou tvorbu uložit. Mám tu pro vás pár chytrých rad pro ukládání kvalitních vektorů a fotografií. Zaměříme se na program Adobe Illustrator.

 

ADOBE ILLUSTRATOR
Adobe Illustrator je komerční vektorový grafický editor, ve kterém lze vytvářet vektorovou grafiku. V programu Adobe Illustrator si můžete vytvořit vektorové ilustrace, logotypy a ikony. Vektorová grafika je tvořena čárami a křivkami, určených pomocí matematických definic.
Bez ztráty kvality je možné libovolně zvětšovat i zmenšovat, protože jsou nezávislé na rozlišení. Soubor s vektorovou grafikou je výrazně menší než soubor s grafickou bitmapovou grafikou. Občas se sice může stát, že vektorová grafika je složitá a obsahuje v sobě velký počet objektů a efektů, potom je výsledný soubor větší než rastrová grafika.

 

Grafický obrázek v programu Adobe Illustrator, zdroj: sinhvienit.net

 

Jak uložit vektorový obrázek v programu Adobe Illustrator?
V programu Adobe Illustrator můžeme uložit kresby do pěti základních formátů. Ale zmíním
se jen o třech nejběžnějších – AI, PDF a EPS. Těmto formátům se říká nativní, protože lez u
nich zachovat všechny data v programu Illustrator. Vektor nebo vytvořenou kresbu či logo
můžete exportovat v různých formátech souborů použitelných i mimo Illustrator. Ale dochází
u nich ztráta dat, těmto programům se říká ne-nativní, protože nelze obnovit všechna data po
otevření souboru v programu Illustrator.

 

Grafika, zdroj: designbeep

 

 1. 1. Uložení ve formátu – AI (Adobe Illustrator)
  Ukládáme do formátu ILLUSTRATOR (AI) za pomoci hlavní nabídky menu SOUBOR-ULOŽIT/
  ULOŽIT JAKO/ ULOŽIT KOPII. Po kliknutí se nám otevře dialogové okno, kde
  zadáme název souboru a umístění. Poté dáme OK.
  Lze vytvořit i kompatibilní soubor s PDF, aby soubor byl možný otevřít v nižší verzi. Dáme
  opět ULOŽIT a klikneme na aplikaci ILLUSTRATOR PDF.

 2. 2. Uložení ve formátu – EPS
  Nejběžnějšímu ukládání je formát EPS. Prakticky všechny časté aplikace pro sazbu stránek, zpracování textu a grafiky umějí importovat nebo umístit právě soubory uložené ve formátu EPS. Lze znovu otevírat a upravovat vytvořené vektory. Tento formát se doporučuje, pokud předáváte soubor k dalšímu zpracování v jiných vektorových aplikacích. Vektor uložíme do formátu EPS z hlavní nabídky SOUBOR – ULOŽIT/ ULOŽIT JAKO/ ULOŽIT KOPII. Opět zadáme název souboru a jeho umístění v počítači (složka, knihovna, počítač). Zvolíme formát Illustrator EPS (eps) a dáme uložit. V dialogovém okně VOLBY EPS nastavíme požadované volby (verze, formát, vložit miniaturu dokumentu) a klikneme na OK.

 

Obrázek v programu Adobe Illustrator, zdroj: windows.indir.com

 

3. Uložení ve formátu – PDF
Formát PDF je univerzální formát souboru, jenž zachová písmo, obrazy a rozvržení zdrojových dokumentů vytvářených v celé řadě aplikací a na různých platformách. Pro pracovní postupy a pro tiskovou publikaci je velmi efektivní ukládat právě ve formátu Adobe PDF. Soubory takto uložené můžete kdokoliv sdílet, prohlížet, ale i tisknout s bezplatným softwarem Adobe Reader. Dokument opět ukládáme přes hlavní nabídku menu SOUBOR – ULOŽIT/ ULOŽIT JAKO/ ULOŽIT KOPII. Napíšeme název a umístění, jako formát uložíme ADOBE PDF (pdf) a dáme uložit. Můžete zvolit přednastavení, ze kterého si vyberete požadovanou volbu (kvalitní tisk, výchozí, Illustrator, standardizované formáty PDF/X, tisková kvalita, nejmenší velikost souboru).
Formáty pro export kresby, grafiky, loga
PNG formát – používá se kvůli bezztrátové kompresi a pro zobrazování obrazů na webu.
BMP formát – standardní obrazový formát Windows.
JPEG formát – nejvíce používaný pro ukládání obrázků i fotografií. Formát JPEG zachovává v obraze všechny barevné informace, ale pozor - komprimuje velikost souboru výběrovým odstraňováním dat.

autor: Pavla Janíčková

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)