Fotíme Tiské stěny – Ráj pro milovníky skalních měst

 

Tiské skály- útvar, rozkládající se na ploše 99,56 hektarů Tisá. Ta má necelých tisíc obyvatel a leží 17km od krajského města Ústí nad Labem. Tyto skalní masivy tvoří turisticky hojně navštěvovanou oblast a to i ze zahraničí, hlavně z nedalekého Německa, kam se lze dostat za pár desítek minut.

 

Co se týče dostupnosti, ta je nejoptimálnější autem. Samozřejmostí je doprava i autobusem a pro ty zdatnější třeba i na kole, kde se musí počítat s kopcovitým terénem chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Pojďme si nyní projít celé skalní město a ukázat co skrývá za zajímavosti.

 

 

Celý komplex je rozdělen na dvě části, na malý a velký okruh. Oba jsou přístupné celoročně a v sezóně se platí vstup 30kč za dospělou osobu a 15kč za dítě. Malý okruh nabízí výšlap po schodech až na vrchol skal do výšky 613 m. n. m., kde se můžete procházet a obdivovat úžasný výhled do okolí, který je nejkrásnější v letních a podzimních měsících. Vyšlápnete-li na samotný vrchol, čeká na Vás lávka, po které lze pokračovat do dvou směrů. Ten první nabízí přístup na oplocenou vyhlídku s pohledem na obci Tisá, její okolí a na větrné elektrárny, nacházející se u Petrovic, nedaleko německých hranic. Na druhé straně se pak můžete podívat směrem na další skalní útvary a tamní lesy. Sestoupat lze úplně na druhou stranu přímo do centra obce.

 

Své místo si zde najde i nemalá skupinka fotografů, kteří nejraději chodí právě na skály malého okruhu. Z vyhlídky se pak dají nasnímat nezapomenutelné záběry panoramat a krajinek. Většina profesionálů sem zavítá za slunných dní při východu a západu slunce, kdy je atmosféra pro fotografování opravdu úžasná. Svými výtvory se pak chlubí nejen na internetu, ale Ti nejlepší také na svých výstavách a akcích. K vytvoření takovýchto snímků je zapotřebí hlavně znalost oboru fotografie, kvalitnější technika, která nemusí být vždy nejdražší a hlavně kvalitní světlo, které při fotografování krajinek je nejideálnější ráno nebo večer, při západu slunce. Pak jen stačí přibalit stativ, správně znát a nastavit fotoaparát a můžete mít i Vy nějaký ten nezapomenutelný záběr. K finální verzi je samozřejmě ještě nutností postprodukce, tedy úprava fotografií v počítači za pomoci grafického softwaru, bez kterého se i Ti nejzdatnější prostě neobejdou.

 

Okruh velký Vás pak provede pod skalami i v nich. Najdete zde turistickou několikakilometrovou trasu, která Vám zabere zhruba 45 minut chůze. Projdete všechny útvary a do některých i nahlédnete, díky vytvořeným zákoutím a tunýlkům. Na konci této trasy je tzv. kontrolní pokladna, u které ale už platit nemusíte. Odpočinout si pak můžete opodál v restauraci s příjemnou atmosférou. Nabízí českou tradiční kuchyni za příznivé ceny. I když nejedete autem, je sice obec Tisá vzdálena od konce Velkého okruhu zhruba kilometr, rozhodně nikoho nezklame, protože má toho mnoho co nabídnout.

 

Tiské stěny jsou jako stvořené, pro Ty co mají rádi turistiku, výšlapy, skalní města a taky pro fotografy, kteří rádi snímají nevšední krajinky s krásným výhledem do okolí.

 

 

 

Autor: Michal Vitvera/Lucie Kloučková 

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)