Makrofotografie- kouzlo detailu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detaily zachycené v makrofotografii patří mezi kouzelné snímky. Vyfotografované detaily, různé textury a struktury někdy překvapí více, než celkový záběr. K tomu, abyste, vytvořili zajímavou fotografii, nepotřebujete skvělé počasí, ani žádný model nebo velký prostor. Postačí jít ven, vzít si fotoaparát a nechat se unášet kreativním makro-focením.

 

 

           

 

Ať už budete fotografovat digitální zrcadlovkou, kompaktem nebo mobilním telefonem nezapomeňte, že makrofotografie zachycuje jen části nebo malé detaily, nikoliv celý záběr fotografovaného objektu.

 

Pokud chcete začít fotografovat makrofotografie s kvalitním fotoaparátem, ale zjistili jste, že vám neumožní nastavení na makro, kupte si speciální čočky – říká se jim předsádky, které se na objektiv vkládají podobně jako filtry nebo se dávají mezi fotoaparát a objektiv. U makro-focení je důležité mít stabilní stativ, aby fotografie byly zaostřené, nikoliv nerozmazané.

 

 

 

Makro-focení je hraní s detaily a strukturou, můžete vyzkoušet fotit detaily, které vidíte všude kolem - podzimní listí, motýlí křídla, květy, kameny a mušle… cokoliv, kde chcete zachytit části, které budou brány na důležitosti ve vytvořené fotografii.

 

Pokud budete fotografovat květinu, zaměřte se na její části – květ, listy, trny, pil na pestíkách… Vybrané detaily na sebe upozorní. Čím budete blíže k detailům, tím budete mít menší hloubku ostrosti a pokud ale navíc objektiv při fotografování odcloníte, pozadí se stane neostré. Naopak použijete-li silné zaclonění, budete mít pozadí velmi ostré, v některých případech, ale může silná ostrost rušit od daného detailu, který jste chtěli zachytit.

 

Makrofotografie mají v sobě určité kouzlo a hloubku - z blízka tápete, co se ve fotografii skrývá, s odstupem zjistíte, co je hlavním tématem fotografie. Makro je hraní a proto se nebojte popustit uzdu vlastní fantazie a vyzkoušejte nafotit každodenní věci, se kterými se setkáváte, a třeba vás zrovna překvapí struktura, které jste si dříve skoro ani nevšimli nebo krása detailů motýlích křídel, pavího oka nebo zrnek kávy, kterou si připravujete každé ráno.

 

 

 

 

Autor Pavla Janíčková, Lucie Kloučková

 

 

 

 

 

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)