Liberecký kraj není jen o Ještědu

 Krásné studené město Liberec, které se rozprostírá mezi údolím i kopci, je perlou severních Čech. Kdo severské město nezná a nikdo tu nebyl, překvapí ho a obklopí poklady přírody v podobě nádherného panorama z vršku Ještědu a nezapomenutelné historické centrum s nejstarší zoo a rozkvetlou botanickou zahradou. Za navštívení stojí Liberecká přehrada, která patří mezi romantická místa a to nejen na jaře. Do barev duhy se zabarví v poletujícím listí i její hladina do tónů nadcházejícího podzimu.

 

Kdo spíš preferuje výhledy do dálek, neměl by si nechat ujít procházku jak na proslulý vysílač Ještěd (1012 m. n. m.), tak na Libereckou výšinu z Lidových sadů. Pokud se rozhodnete pro Libereckou výšinu, z města se najednou ocitnete na lesní pěšině, která vede ke kamenné rozhledně, která byla teprve nedávno zrekonstruována. Nabízí vám rozhled do dálek, ale také restauraci, kde výborně vaří. Pokud vás spíš zlákala severočeská tisícovka a drápete se nebo se příjemně vezete lanovkou na Ještěd, zvolte si chvilku, kdy na vrcholu spatříte okamžik štěstí. Ať už se jedná o východ nebo západ slunce v zimě nebo v létě, za této jedinečný momen se vám Liberecký kraj vryje do vaší duše a zaručeně náročnější pouť nahoru nebude vaše poslední.

 

 

 

Dějiny o Ještědu vypravují mnohé, vrátíme-li se do dávné minulosti, určitě si vzpomenete na mnoho známých pověstí, třeba o čertech stavějící zeď. Naopak novodobé dějiny upozorňují na velký požár, který zničil na samém vrcholu horskou turistickou chatu. Nakonec prázdnou plošinu zaplnil televizní vysílač s navštěvovaným hotelem od architekta Karla Hubáčka v unikátním tvaru hyperboloidu. Ještěd se tak stal srdcem Liberce a pro mnohé je jedinečným nezapomenutelným místem.

  

Město Liberec sice patří mezi hladnější místa v České republice, ale pokud sem zavítáte, stane se pro vás Liberec místem, kam se budete velmi rádi vracet. Vaše očí a i úsměv se s radostí zasmějí, když se podívají do dalekých zalesněných nebo zasněžených kopců, pahorků ze skalních rozhleden, vůně borovic a smrků vám připomene třeba zrovna dětství u babičky nebo na chalupě a sportovní využití, které město nabízí je bohaté pro všechny sportovní nadšence – ski-areál, cyklostezky, sportovní hala, hravý Babylon, ale také moderní horská turistika –Nordic Walking.

 

 

 

Město Liberec se pyšní i krásným zámkem, Severočeským muzeem a opravenými Lázněmi, kde místo plaveckého bazénu najdete velkou sbírku uměleckých obrazů a můžete se zúčastnit originálních módních přehlídek zaměřených na tradiční textil a šperky.

Dalším lesnatým městem, které se nachází v oblasti Jizerských hor, je Jablonec nad Nisou. Jablonec patří mezi horská městečka vystavěné uprostřed zeleně, jako je i plno dalších měst v okolí, které stojí za navštívení – lyžařsky známá střediska Bedřichov, Harrachov, Desná s divokou přírodou a vodopády a také nejvyšší hory Špičák, Jizerka a mnoho jiných. Převládají tu kopce, skály a protéká tu známá řeka Nisa.

Pokud se ocitnete na severu, neměli byste zapomenout navštívit hotel Petřín postavený nad městem, jenž vám nabídne pěkný pohled na město a krajinu, vybudovanou přehradu, která je součástí rekreačního a sportovního zázemí.

Stále platí, že srdcem Jablonec nad Nisou, které stále bije, je tradiční sklo a bižuterie. Můžete se tu setkat s křehkou krásou skleněných výrobků a bižuterie, přiblížit si historii vyvíjejícího řemesla šikovných sklářů. Horské městečko, kde je sice krátké léto a dlouhá zima, se chlubí jedinečným kulturním zařízením, které nemá v naší zemi obdoby - Muzeem skla a bižuterie. Své rozsáhlé sbírky prezentuje především stálými expozicemi „Kouzelný svět bižuterie“
a „Čarovná zahrada“, ale i častými módními a šperkařskými výstavami a přehlídkami nejen v  Eurocentru.

 

 

    

 

Možná vás to překvapí, možná že ne, ale Liberecký kraj jak je znám, už díky té nádherné přírodě má plno rozhleden, ať už se jedná o skalní, kamenné, bytelné, všechny jsou jedinečné. Patří sice mezi oblast s průměrným počtem, ale tento údaj trochu klame. Snad na každém kopci i kopečku najdete rozhlednu s výhledem do širého kraje, působící dominantně, postavenou nad městy a údolím. Není proto na škodu vyšlápnout si, alespoň jednu. Čerstvý vzduch, náročné stoupání a měnící se počasí vám na cestě na vrcholek vám zaručí zajímavý zážitek.

Navštivte Liberecký kraj a poznejte sami jeho jedinečná zákoutí za slunce nebo za husté bílé mlhy s příznačným deštěm, či padajících mrazivých vloček a užijte si radostné okamžiky.

 

Autor: Pavla Janíčková/Lucie Kloučková

 

 

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)