Náměty k fotografování- krajina a panorama

 

 

Fotografování nemá hranic, stále můžete hledat nové podměty, objekty, které v nejlepším okamžiku a správným světlem zachytíte. Nejoblíbenějším při fotografování bývá krajina a panorama. Přírodu lze zachytit různě, a proto se v ní ukrývá kouzlo krásy i tajemna. Zaleží, co přímo sám fotograf chce ztvárnit, do jaké nálady uvádí snímek nebo zda je to jen souhra správného načasování a zachycení chvíle, která probíhá.

 

Krajina a panorama, má oproti jiným zajímavým objektům velkou výhodu - neuteče vám. Snad jen se slunečním světlem si můžete pohrávat, ať už se jedná o krajinu s východem nebo západem slunce, pokaždé bude obraz působit jinak. Krajinářský snímek vyžaduje trochu klidu, abyste si mohli fotografii promyslet po všech stránkách.

 

Správný fotograf, který se zaměřuje na krajinu, přírodu a panorama je trpělivý a zkouší v různých ročních dobách, ráno a večer fotografovat vyhlédnutý motiv a to za každého počasí – za slunce i za deště. Trpělivost a čekání na tu pravou atmosféru, se vám na oplátku vrátí jako vypěstované sladké ovoce - v podobě úžasného snímku, ve kterém vynikne a projeví se charakter krajiny. Ale přiznejme si to, občas není tolik času, dlouze čekat, a proto každý, kdo se rád věnuje fotografování, většinou zachytí snímek, který právě spatří, protože ho něčím zaujme nebo je zrovna ve správnou chvíli na správném místě.

 

Ke krajinářským fotografiím bývá příležitost snad nikoliv, avšak nejčastěji bývají snímky krajin pořizovány v létě. Opět je to hra světla. Slunce, které stojí vysoko nad obzorem, krajině tak dodává namodralý nádech a vše je zaostřené. Právě v tento okamžik bývají snímky nejvydařenější. Příznivé bývá pro fotografování v létě ranní a odpolední světlo. Pokud fotografujete krajinu právě v letním období, zamyslete se nad barevnou perspektivou fotografie. Teplé tóny by měli zaplňovat většinu obrazu, proto se zaměřujte na motivy týkající se toho to období, jako je zralé obilí, les s polem, louka s červenými a žlutými květy, písčitá pláž, ať se ve snímku neobjevuje příliš studených tónů.

 

 

 

Mnohem zábavnější bývá krajina na podzim, kdy se zbarvuje do široké palety barev. Zdá se, že chladné ostré tóny zeleně ustupují a naopak přibývá žlutých, oranžových a červených barev. Teplejší tóny lze vidět na zlatavém listí padající ze stromů, podzimní mlhy nad probouzejícím ránem, lehce prosvítající sluneční paprsky, které změkčují kontrast osvětlení, prohlubují neskutečně barevnou perspektivu a propůjčují obrazu jedinečnou pestrost, někdy až zvláštní tajemnou náladu a i jemnou křehkost ranních mlh. Velkou chybou by bylo, kdybyste chtěli do jediného snímku pojmout celou škálu podzimních barev. Daleko lépe zapůsobí obraz sladěný do dvou, až třech tónů.

 

 

Jiným způsobem lze vnímat krajinu na jaře. V tomto ročním období nejvíce převládá svěží žlutozelená barva jarního listí, svítivě žluté květy na louce, bílé a do růžova zbarvené rozkvétající stromy. Neopakovatelné bývají snímky zachycené po jarním dešti, kdy se svěžest všech tónů ještě zdvojnásobí. Třešničkou na dortu je zachycená barevná duha. Pěkné snímky můžete pořídit i v protisvětle, kdy se vytvoří fantastické a sytě barevné efekty.

 

 

Naopak v zimním období, je v podstatě krajina zahalena jen do odstínů jedné barvy a to modré. Obloha občas kromě modré bývá našedlá, sníh nebývá ani v záři ostrého slunce úplně bílý a krajina nabírá studenou škálu barev. Určitě neodkládejte fotoaparát v tomto ročním období k zimnímu spánku, naopak, vše se probouzí s tím správným světlem. Na horách můžete zachytit dřevěné chaloupky pokryté sněhem, mráz na větvičkách stromů, bílou krajinu se zářivou modrou oblohou, lyžaře na sjezdovkách nebo sněhuláka postaveného na kopci. Krásné jsou snímky za soumraku, kde prosvítá světlo, třeba domky s osvětlenými okny nebo pouliční lampa a zářivě nadýchaný spadlý sníh.

 

 

 

Nezapomínejte, že u zachycení snímků krajiny nebo panorama za každého ročního období, je nejdůležitější teple zbarvené popředí. Vyhněte se dálkovým snímkům, kdy se modravé obzory často ztrácejí. Povedené snímky s krajinou můžete dotvořit do obrazu, který můžete darovat nebo z nich vytvořit nezapomenutelný kalendář.

 

Autor: Pavla Janíčková/Lucie Kloučková

 

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)