Jak si vyrobit rodinný Fotokalendář

Máte velkou sbírku překrásných fotografií se vzpomínkami na události nebo na nezapomenutelné výlety nebo lidi, které jsou vám nejbližší? Chtěli byste si vytvořit originální dárek z fotek, ale stále váháte jaký? Vytvořte si jednoduše krásný kalendář, který vám připomene okamžiky, které jste zažili nebo jej darujte jako dárek pro radost. Typů kalendářů je více, ať už se jedná o nástěnný, stolní nebo plánovací, vložené fotografie vám nebo vašim blízkým vykouzlí úsměv na tváři.

 

Jak si vytvořit foto-kalendář

Způsobů jak si vytvořit hezký kalendář je více, samozřejmě existuje plno internetových serverů, kde postačí nahrát svoje fotky, poskládat je a máte hotovo. Ale v našem návodě, vás naučím jak pracovat s programem Adobe Photoshop od začátku a vytvořit si svůj vlastní originální kalendář, který podle postupu zvládne každý.

 

  1. Výběr fotografií

Pro vytvoření kalendáře ve formátu A3 – rozměr 297 x 420 cm budete potřebovat 13 fotografií. Zvolte si téma a vyberte si pro všechny měsíce v roce a hlavní stranu fotografie. Můžete se rozhodnou pro krajinu, architekturu, zvířata nebo květiny, makro fotografie, cokoliv vás napadne.

 

Rada: Promyšlený kalendář s tematickými fotografiemi vypadá mnohem lépe, než když naskládáte porůznu fotky, které se vám zrovna líbí.

 

 

  1. Velikost fotografií

Nezapomínejte, pokud budeme tvořit kalendář ve velikosti formátu A3, na velikost fotografií! Tady je kámen úrazu, jak se říká. Všechny fotografie, které budete vkládat do kalendáře, musí mít rozlišení alespoň 250 dpi - nejlépe 300 dpi a velikost stejnou jako je formát A3 – 297 x 420 nebo větší. Rozhodnete-li se vytvořit rodinný kalendář, třeba z naskenovaných černobílých fotografií v malém rozlišení a vložíte si je do kalendáře, na monitoru se vám mohou zdát fotografie celkem dobré, ale pozor, pokud jsou malé, po výstupu z tisku nebudou kvalitní ani zaostřené.  Proto si, už při výběru zkontrolujte velikost a vybírejte jen takové, které po zvětšení do kalendáře budou kvalitní pro tisk.

 

Rada: Myslete na velikost dokumentu a rozlišení fotografií!

 

 

  1. Tvorba kalendáře

Vytvořte v programu Adobe Photoshop dokument, který bude mít 13 stran, ve formátu A3, můžete se rozhodnout, jestli bude na šířku nebo na výšku. V návodě se zaměřím na kalendář nástěnný na šířku. Hlavní stranu si zvolte, podle témata celého kalendáře, nechejte prostor 1 až 1,5 cm od vrchního kraje pro kroužkovou vazbu a na dolním kraji počítejte se 3 cm. Na hlavní stranu vložte text a napište kalendář a rok. Dolní okraj obsahuje kalendářní data - čísla a může být v barevném rámečku nebo volně nebo je můžete i poskládat na levou nebo pravou stranu kalendáře, uspořádání záleží na vás. Doprostřed kalendáře vložte fotografie pro každý měsíc.

 

Rada: Pokud jste se rozhodli pro krajinu, nezapomínejte na roční období! Nedávejte zimní fotografie na červen a na prosinec rozkvetlý sad jabloní. Motivy pro tvorbu kalendáře nemusíme vytvářet dlouze sami, můžete použít již hotové šablony.

 

 

  1. Vytvořený kalendář

Po vytvoření kalendáře dokument uložte – uložit jako, můžete ho ukládat, jako PSD nebo PDF se všemi měsíci v roce a hlavní stránkou. A následně si dokument vložte na USB a můžete si jej nechat vytisknout a smontovat kroužkovou vazbou dohromady.

 

Rada: Vytvořit si kalendář není složité, pomůže vám tento jednoduchý návod s tvorbou v programu Adobe Photoshop. Originální dárek budete mít hnedka hotový, a protože vás nic neomezuje, jako kdybyste si tvořili už v předem nastaveném kalendáři, fantazii se meze nekladou, tak zkuste si s kreativitou pohrát a vykouzlit hezký kalendář, na který se každý rád podívá a zaujmou ho vybrané fotografie. Nemusíte hledět jen na jednu fotografii v měsíci, můžete jich tam vložit více a různě je poskládat, vytvořit koláž nebo rámečky, přechody nebo s různými efekty. Kalendář můžeme mít i různé písmo pro měsíce a čísla, záleží jen na vás, jaký si navrhnete.

 

 

Autor: Pavla Janíčková

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)