Jan Šplíchal – český imaginativní fotograf

Sám Werich kdysi řekl: „Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.“ Význam těchto slov nemusí být, tak zcela pravdivý. I z šedivých dnů a unavených očí, lze vytvořit něco naprosto svátečného a okouzlujícího, třeba to, co se jeví pouze u fotografií významného českého tvůrce Jana Šplíchala.


Umělecký fotograf Jan Šplíchal patří mezi české umělecké tvůrce imaginativní fotografie. Pro svoji tvorbu používá jediný výrazový prostředek a tím je fotomontáž. I když se zdá, že vytvoření fotomontáže je jednoduché, není tomu tak. Zapotřebí je řada technik, jako je pozitivní víceexspozice, zmnožování, zrcadlení, rotační posun a další. Díky tomu vzniká zhotovený obraz vytvořený podle fantazie. Fotograf Jan Špíchal nedá dopustit na členitost, nálady, atmosféru použitých negativů k dosažení velmi silného psychologického účinku do výsledné fotografie. Jeho malířské pojetí obrazu - fotografie má filozofické vyznání – „člověk je stvořením božím a zrnkem ve vesmíru“. Fotografická tvorba Jana Špíchala je promyšlená se silnými náznaky melancholie. Dokonalým zvládnutím technologie montáže dostávají fotografie duši. Jan patří mezi nejvýznamnější umělecké fotografy v České republice.


Jan Šplíchal se narodil v roce 1929 ve Sloupnici a dnes žije v Praze. Jako mladý studoval na Umělecko-průmyslové škole v Jablonci nad Nisou a poté na Akademii výtvarných umění v Praze, které ale nedokončil. Nastoupil do zaměstnání v tiskárně Neubert v Praze. Až od roku 1955 se začal věnovat fotografování. Pro svůj zájem navštěvoval kurzy fotografie, kde se zabýval snímkovou technikou, výtvarnou a barevnou, reprodukční fotografií. Poznával i novou techniku fotomontáže, která se stala jeho hlavní doménou po celou dobu výtvarné činnosti.


Později v roce 1964 byl nadaný fotograf přijat do SČVU a také do skupiny Proměna, kde se stal významným členem Pražského domu fotografie. Později se skupinou vystavuje svoji tvorbu v Praze a Písku. Celkem měl fotograf 35 samostatných výstav nejen v České republice, ale také 32 v zahraničí. V roce natočil krátký autorský dokument s názvem Orbis terrarum ve studiu krátkého filmu v Praze. A protože je dnes velmi populární barevná fotografie i sám fotograf se po letech zaměřil na barevnou digitální fotografii. Spolupracuje s nakladatelstvím Arta, Odeon, Kalich, Vyšehrad, Evangelistické nakladatelství Praha a v Německu s Verlag am Eschbach, Ev. Verlagsanstalt Berlin.


Fotografie Jana Špíchala obletěly celý svět a jeho jedinečná umělecká hra s fotomontáží se jen tak nevidí. Patří mezi mistry ve svém oboru.

 

 

Český fotograf Jan Špíchal, zdroj: www.splichal.eu

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)