Jan Saudek, fascinující erotické snímky

Český fotograf a malíř Jan Saudek je znám díky své extravagantní umělecké tvorbě. Není snad člověka, který by alespoň jedinkrát neviděl Saudkovy fotografie nebo jeho obrazy. To, že se prolíná umění s módním světem, je již známo. Vzájemná inspirace se propojuje a vytváří se nové a nové věci, jak k nošení, tak i k zútulnění interiéru uměleckou tvorbou. Jan Saudek, je fenomén a nespí na vavřínech a stále s nadšením tvoří. A mimo svých obrazů a fotografií začal navrhovat i tradiční české skleněné šperky pod značkou LIGLASS.

 

Jan se narodil 13. května 1935 v Praze jako mladší dvojče Karla, dnešního známého kreslíře. Do svých 15 let navštěvoval základní školu ve svém rodném městě Praze. Doba, do které se umělec narodil, nebyla zrovna jednoduchá. Jeho otce Němci odvedli do koncentračního tábora v Terezíně, kde zemřelo jeho dalších 6 bratrů. Právě kvůli svému židovskému původu se do koncentračního tábora dostali na území Polska i Jan s bratrem Karlem. Štěstí v neštěstí měl Jan, když ho přesunuli do Osvětimi, to byl speciální koncentrační tábor jen pro samá dvojčata. Na toto období má až děsivé vzpomínky, které se odráží i v jeho tvorbě. Po konci války se bratři Saudkovi dostali zdrávi z koncentračního tábora ven.

 

Poválečná léta Jana přivedla k poválečnému umění. Okolo roku 1950 dostal svůj první fotoaparát a začal okamžitě se zaujetím pracovat. Ve fotografické tvorbě se zaměřuje na aranžování a koloruje jedny ze svých prvotních fotografií. Prosadit se v umění je těžký oříšek a i Jan si prošel kritikou a znechucených pohledů i názorů od svých nejbližších. Vyjádření ostatních nad jeho tvorbou mu utkvělo natolik v hlavě, že nakonec přestal s focením. Avšak po několika letech se k němu opět vrátil a uvědomil si, z odstupem pár let a z naprosto jiného úhlu pohledu, že fotografie je jsou krásné a emočně z nich jde cítit dech mládí.


Jan se během roku 1959 oženil s mladou dívkou Marií, se kterou měl dva syny Samuela a Davida. Okolo let šedesátých se pro něj stal velkou inspirací katalog z výstavy Family of Man, okouzlen se rozhodl, že vytvoří něco podobného. Později hodně cestuje po celém světě. Místa, která navštívil, jdou spatřit i v jeho tvorbě. Píše, maluje, fotografuje a stále se setkává s opačnými názory k jeho tvorbě. Avšak později pochopí, jednu důležitost, že umělci bývají málokdy pochopeni. Velkým zlomem se pro něj stal 80. léta, kdy dostal Jan legitimaci Fondu československých výtvarných umělců. A právě od té doby je konečně „na svobodě“. Největší poctou v životě se však Janu dostalo, když byl vybrán filmovou společností Febio pro projekt GEN (100 Čechů dneška). O několik málo let později vystavuje své fotografie, z výstavy byl získán výtěžek až 7 milionů 200 tisíc korun. Tuto obrovskou částku dál Jan na dobročinné účely. V roce 2005 vydána výpravná kniha Saudkových obrázků v nakladatelství Slovart. A přestože už umělec nechtěl ve svých sedmdesátých letech v Čechách vystavovat, nakonec se v domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí uspořádala přehlídka jeho tvorby s názvem The Best of Jan Saudek.

Fotografie Jana Saudka, zdroj:
www.facebook.com/TheBestOfJanSaudek

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)