Jak správně vybrat fotoaparát

Každý měl určitě alespoň jednou za život v ruce fotoaparát. Ať už se jednalo o malý kompakt či digitální zrcadlovku. Vždy však šlo o stejný záměr, a to vytvořit co nejzajímavější snímky. Někteří z nás fotí pro radost, jiní jsou v této oblastní profesionály, kteří mohou mít fotografování i jako obživu. Nejdůležitějším, úplně prvním krokem je, vybrat si správný přístroj, který bude sloužit dle našich představ. Jak se ale vyznat v ohromné nabídce přístrojů a vybrat ten správný?

 

Při výběru fotoaparátu vstupuje do hry několik faktorů. Mohou jimi být například účel použití, velikost přístroje nebo kvalita. Mezi ty nejdůležitější ovšem patří bezesporu cena. Ta je pro většinu z nás rozhodující.

 

Na začátek si uvedeme dvě hlavní kategorie. Jedná se o kompaktní fotoaparáty a digitální zrcadlovky. Slangově lze první skupinu nazvat i jako „mýdlové krabičky“, hlavně kvůli jejich tvaru a malých rozměrů.

Kompaktní neboli digitální fotoaparáty se dále mohou dělit například na přístroje s pevnými nebo vyměnitelnými objektivy. Každý si jistě pod pojmem „kompakt“ představí malý, nenápadný a jednoduchý foťáček s jedním pevným objektivem. Vždy tomu ale tak být nemusí. Existuje i kategorie, kde objektivy lze měnit. Říká se jim „kompakty s vyměnitelnými objektivy“. Jedním ze známých výrobců je například Nikon, Panasonic a nebo Sony. V tomto případě se při koupi nabízí možnost vybrat objektiv dle Vaší potřeby.

 

Z počátku se zaměříme na fotoaparáty s pevným objektivem, kde při výběru hledíme hlavně na cenu a účel pro který jej pořizujeme. Máme-li v úmyslu fotit rodinné akce, narozeniny nebo Vánoce, po té snímky vyvolat a založit do rodinného alba pro vlastní účely, jistě nám bude stačit menší přístroj s jednoduchým nastavením, většinou automatickým. Musíme však počítat s nízkou kvalitou fotografií. Požadujeme-li optimální cenu, ale lepší kvalitu, budeme muset sáhnout po něčem lepším. Zde je dobré dívat se na několik parametrů. Prvním z nich je rozlišení. Dále rozlišení fotografií a velikost snímače. Tyto hodnoty jsou důležité hlavně pro kvalitu snímků, protože čím větší rozlišení, tím i kvalitnější výstup. Tyto přístroje o něco vyšší kategorie nám také umožňují volbu režimů. Například i plně manuální mód, kde si sami každou hodnotu můžeme nastavit a máme tak vše pod kontrolou. Avšak nevýhodou těchto přístrojů je jejich malá velikost snímače. Ta je běžně 6,17x4,55mm, což vede ke zhoršené kvalitě. Ceny takovýchto přístrojů se pohybují kolem 5 000 – 10 000 Kč.

 

Další variantou je poohlédnout se po kompaktu s vyměnitelným objektivem. Tato varianta je poněkud cenově trošku jinde, hlavně pro Ty, kteří požadují menší rozměry, ale výbornou kvalitu. Fotoaparát takovéto třídy lze pořídit nejčastěji od 10 000 do 15 000 Kč. Zde je ovšem nutné vědět, že ve většině případů se prodává tělo přístroje a objektiv zcela zvlášť. Hledíte-li i na poněkud nižší cenu, můžete se podívat na výrobce Nikon či Sony. Jedná se o modely Nikon 1 a Sony Alpha 5000. Zde je pořizovací cena do 10 000Kč i s objektivem.

 

Poslední variantou, která se nabízí, je digitální zrcadlovka. Fotopřístroj obsahující zrcátko v těle přístroje. Nyní je nutností počítat s většími rozměry, ale za to s opravdu kvalitními výstupy. Zrcadlovku možno pořídit pouze s vyměnitelným objektivem a ceny dosahují již řádu desítek tisíc korun, proto, když se rozhodnete zabrousit do této třídy fotoaparátů, je nutné počítat s poněkud vyššími náklady než u předchozích variant. Předními výrobci jsou Nikon a Canon. Dále pak Sony nebo Pentax. Zde se ceny odvíjí od typu a kategorie. Digitální zrcadlovky lze rozdělit například dle typu snímače na přístroje APS-C a FX (tzv. full frame) nebo na základní, poloprofesionální a profesionální. Do první kategorie spadají v mnohé většině základní a poloprofesionální zrcadlovky.

 

 

Obsahují formát snímače typu APS-C o rozměrech 23,5x15,6 mm. Zde se hledí na mnoho parametrů, jako je rychlost, odolnost, kvalita nebo třeba ovladatelnost či počet ostřících bodů. Důležité je vědět, že přístroje s tímto typem snímače se chovají trošku jinak, vzhledem k ohniskové vzdálenosti. Vzdálenost je nutno přepočítat. Například při fotografování na 50mm ohniskové vzdálenosti, musíme tuto hodnotu vynásobit číslem (tzv. crop faktor) 1,5 (u výrobce Nikon) a 1,6 (výrobce Canon). Výsledné číslo je vzdálenost na kterou doopravdy fotografujeme. Tento přepočet je nutný provádět u všech přístrojů s rozměry snímače menšími než je kinofilm, neboli full frame (35,9x24 mm). Mezi zástupci této řady jsou nejznámější Nikon a Canon. Například Nikon D5500, D7100, D7200 nebo Canon EOS 70D či EOS 100D. Ceny se zde pohybují u základních 8 000 – 17 000 Kč a u poloprofesionálních přístrojů 18 000 – 30 000 Kč.

 

Nejvýkonnější, ale nejdražší jsou tzv. kinofilmové digitální zrcadlovky. To jsou přístroje s velikostí snímače 35,9x24 mm. Jsou určeny pro Ty nejnáročnější uživatele co požadují skvělou kvalitu snímků, vynikající rychlost a nekoukají příliš na cenu. Nejlevnější full frame od Nikonu lze pořídit okolo 35 000 Kč (model D610) a to pouze tělo bez objektivu. Není zde nutno brát v potaz žádný crop faktor. Nicméně fotopřístroje této nejvyšší třídy jsou opravdu kvalitní a velmi odolné, určeny především pro fotografy, kteří se touto činností dlouhodobě živý.

 

Vyznat se v obrovské nabídce fotoaparátů je někdy obtížné. Důležité je si nejprve rozmyslet jak často a co budete fotografovat. Chcete-li přístroj pro zachycení rodiny, známých a kamarádů jen pro vlastní účely nebo snímky založit do rodinného alba, sáhněte po levnějším nebo středně dražším kompaktu. Láká vás se o fotografování dozvědět více a vyzkoušet jej v praxi, ale nechcete s sebou nosit objemné zařízení, mrkněte na lepší kompaktní přístroje, třeba i s vyměnitelnými objektivy. Pro Ty, kteří chtějí intenzivně fotografovat či mají v úmyslu se jednou tímto oborem zabývat mnohem více, doporučujeme digitální zrcadlovku, která nabízí opravdu skvělé výsledky a někdy i příjemně nízké ceny.

 

 

 

 

Autor: Michal Vitvera/Lucie Kloučková

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)