Fotografování interiérů hradů a zámků

Při návštěvách památek, si kromě nezapomenutelných zážitků chceme odnést i spoustu fotografií. V dnešní době lze historické památky, hlavně budovy zachytit nejen v exteriéru, ale také v interiérech dominující nádhernými prvky z minulých let či století. Jedná se především o snímky interiérů historických budov, kde fotograf počítá s určitou světelnou náladou prostoru, kterou chce na snímek přenést. Fotografování interiérů památek je ve velké většině zpoplatněno. Nejedná se o nijak velké částky, a tak lze vytvořit úžasné snímky krásných místností. V tomto článku se naučíme, jak takovéto interiéry dokonale vyfotit.

 

 

V první řadě je za potřebí kvalitní fotoaparát. Nejlépe takový, který umožňuje manuální nastavení, kdy budeme mít vše pod kontrolou. Nejideálnější variantou je digitální zrcadlovka se světelným, širokoúhlým objektivem. V tomto případě máme ideální výbavu pro zachycení interiérů, a můžeme jít na věc.

 

Kompozice v interiérech se řídí několika zásadami. Poněvadž je uvnitř hradů a zámků málo světla, budeme nuceni nastavit na přístroji nižší čas, clonu a vyšší hodnotu ISO. Abychom docílili ještě ostřejších a lepších fotografií, můžeme použít externí blesk. V tomto případě je nutné podotknout, že uvnitř některých památek je fotografování s bleskem zakázáno.

 

Pro zachycení a vytvoření co nejlepší fotografie musíme hlavně umět ovládat a správně nastavit náš fotoaparát. Nejdůležitější hodnotou je čas, clona a ISO. Pro vyfocení zámeckého pokoje bude důležité snížit hodnotu času zhruba na setinu maximálně osmdesátinu vteřiny. Delší čas by již zapříčinil rozmazání snímku, hlavně při zoomování. Clonu nastavujeme na f4, případně na 3,5 podle daného objektivu. Bude-li se fotografie jevit jako tmavá (podexponovaná) máme několik možností jak scénu zesvětlit. Tou první je použití blesku (pokud je v budově dovolen). Dále můžeme zvýšit ISO, což nám snímek docela dost zesvětlí. Nutno ale podotknout, že zvýšením ISO dojde také ke zhoršení kvality a vzniku tzv. šumu. Vlastníme-li fotoaparát vyšší třídy, nemusíme se bát vyšších hodnot, třeba i ISO 2000. Tím pádem není potřeba blesk vůbec použít, protože scéna již bude správně exponovaná a k nasvícení nám stačí denní světlo vnikající okny do místnosti. Máme-li dostatek času a nikam nespěcháme, můžeme rozložit i stativ. Je však dobré myslet, že tento fotografický doplněk zabírá poněkud více místa a v menších místnostech při větším počtu návštěvníků by již mohl způsobovat komplikace.

 

 

Fotografovat také můžeme například sklepní prostory zámků a hradů. Zde se situace zhoršuje. Většina těchto prostor bývá osvětlena, ale i tak máme k dispozici málo světla a budeme potřebovat blesk nebo stativ. Takovou vylepšující variantou je použití blesku externího. Ten nám zajistí měkčí stíny a krásně osvítí celou místnost.

 

Nejdůležitější při fotografování interiérů je světlo. Při nedostatku světla vznikají problémy. Na starších přístrojích se snímky mohou jevit méně kvalitní a většinou zašumělé vlivem vzniku tzv. digitálního šumu. Ovšem při použití novějšího fotoaparátu se situace o malinko zlepšuje. Avšak je v tmavých prostorách lepší použít blesk nebo raději vůbec nefotit, není-li zde něco zajímavého, co by nás nadchlo. Naopak ve světlých místnostech je situace opačná. Světla je více a tím i větší šance na kvalitnější fotografii, i bez použití blesku, protože ten jak již bylo řečenu, nemusí být v objektu vždy povolen.

 

 

Autor: Michal Vitvera

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)