Náměty na fotografování- Fotíme architekturu

Zachycování architektury patří k dalším fotografickým námětům. Architektura se dá fotit zvenku i ze vnitř. Pokud se více zaměříme na architektonická témata, zjistíme, že jsou vskutku různorodá. Do širší architektonických nebo urbanistických celků, se řadí ulice, náměstí, fontány i parky, domky paneláky, celá sídliště, pohledy na město.  Architekturu můžeme rozdělit i na historickou a moderní.

 

 

 

U fotografování architektury je velmi důležité, aby se zabránilo sbíhajícím se liniím. Občas se nám může stát, že osa fotografického přístroje není přesně vodorovná, ale je skloněná nahoru nebo dolů. V takovém případě dochází k deformaci perspektivy a zdá se nám, že se architektura zdánlivě kácí a fotografický dojem působí nepříliš realisticky. Pokud tedy nechcete architekturu začlenit do abstraktní fotografie. Proto cennou radou pro zachycení zajímavých fotek architektury je vodorovné držení přístroje, k tomu nám pomůže i stativ.

 

 

Občas bývá náročné dostat do záběru celou budovu nebo proplétající se uličky či třeba velké osvětlené město. Pokud zrovna nepoužijeme nastavení panorama. Bývá složité vyfotit něco, co náš přístroj nesvede. Fotografování je ale hraní a i v tomto případě je zapotřebí si fotografii důkladně promyslet. Někdy nám náročnou situaci ulehčí focení z většího odstupu, někdy naopak z výšky nebo se nakonec můžeme spokojit s detailem a nikoliv původním s celým fotografovaným celkem.

 

Sluneční světlo nebo umělé osvětlení jsou velmi důležité pro fotografii. Pro snímky architektury je nezbytností boční osvětlení sluncem. To způsobí plastickým efektem a vynikají na budovách drobné ozdobné detaily. Boční světlo, které svítí skoro rovnoběžně na stěnu, zdůrazňuje strukturu materiálu a také patří mezi důležitosti ve fotografování moderních staveb.

 

 

 

U fotografování architektury se však více zaměřujeme na cenné historické budovy. Mají v sobě kouzlo dávných dob a působí na nás určitým dojmem. Někdy to může být okázalost, krása nebo i ponurým pocit. Díky tomu architektura získává na větším smyslu a fotografovaný snímek může získat na větší hloubce, právě tím, jak samotná budova na nás působí. Pokud se chcete vyhnout skličujících snímkům staré architektury, začleňte do snímku nejen vybranou stavbu, ale i stromy, rozkvetlý keř, trávník, park nebo lidi v okolí, a tím se stane fotografie živější a barevnější. Všimnete si i pozoruhodných detailů, které mohou vyjít mnohem lépe, než celkový dojem. Zachyceny můžou být sochařské a štukatérské výzdoby, barevné fresky, mříže v oknech nebo mozaiky, ozdobná vrata, sluneční hodiny, pamětní desky apod.

 

 

 

 

U moderní architektury můžeme využít její barevnosti a uspořádanosti. Tóny jsou dokonale sladěny navzájem i s okolím. Snímky moderní architektury nabízejí rozsáhlé možnosti v zachycení. Nebojte se opět začlenit do snímku i okolí stavby nebo zajímavé detaily, oživením ruchu lidí nebo zachycení každodenního rytmu města.

 

Chceme-li zachytit fotografii, která získá na významu, fotografujte přes mozaikové okno, mříž nebo dřevěná vrata, výhledem z tmavé chodby nebo ze střešního okna, vyhlídky apod. Tím dosáhne fotografii zajímavého efektu v popředí.

 

Naopak snímky interiéru jsou náročnější. Vyžadují až na vzácné výjimky stativ a dobré osvětlení. Mezi fotografovaný interiér patří výstavní síně, pavilóny, umělecké galerie, divadlo, zámecké a hradní místnosti, zimní zahrady, schodiště, apod. Jediným problémem u snímků interiéru je odraz světla od lesklých ploch (okna, zrcadlo…), avšak v některých případech určitá síla lesku propůjčí fotografii pěknou atmosféru nebo jí barevně oživí. Proto nezapomínejte především na světlo, z jaké strany jde, zda je sluneční nebo umělé od zářivek nebo měkké a zajímavě laděné od světla svíček. Díky světlu můžete snímek dotvořit i podle vašich představ.

 

 

 Autor: Pavla Janíčková/Lucie Kloučková

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)