České Švýcarsko- Hřensko a Pravčická brána

 

V horách rozkládající se v údolí, uprostřed lesů, šumící říčky a zpěvu ptactva. Takový je Národní park České Švýcarsko. Oblastnacházející se v Ústeckém kraji, nedaleko města Děčína, na pomezí Čech a Německa, má úžasné kouzlo. Je rájem nejen pro nadšené fotografy úchvatných krajinek, ale i proturisty nebo obchodníky.

 

Do této oblasti lze přijet autobusem, autem nebo třeba i vlastní silou na kole. Dostat se zde můžeme z několika obcí. Těmi nejznámějšími jsou bezesporu Hřensko a Jetřichovice. Pojďme si tato překrásná místa více přiblížit a ukázat co skrývají za dominanty.

 

Nejvíce navštěvovanou oblastí parku je Hřensko. Rozkládá se na pravém břehu řeky Labe. Ihned po příjezdu, ať už jakýmkoliv dopravním prostředkem, nás jistě uchvátí krásné tyčící se skalní útvary, které můžeme spatřit takřka všude. Hřensko je také známé svojí „roztáhlou“ polohou. Zabírá významnou část parku a je sídlem nejen pro návštěvníky, ale i pro celoročně žijící občany, hlavně podnikatele. Ty zde nabízejí hojné možnosti ubytování v hotelech a stravování v několika restauracích. Dalším jsou maloobchodníci, kteří prodávají oblečení, doplňky nebo třeba dekorativní předměty.

 

Tím největším lákadlem na, který všichni vsází je turistika. Ta má v Českém Švýcarsku veliký potenciál. Hlavně v Hřensku, kde se nachází hlavní turistický cíl. Jedná se o známou Pravčičkou bránu. Skalní monumentální útvar ležící necelých 5km od Hřenska, navštěvují turisté a fotografové již řadu let. Můžeme tak vidět úžasné snímky, které si z této výpravy odnášejí a dávají možnost prohlédnout si je i ostatním, pomocí internetu nebo výstav.

 

 

Pokračujeme-li z obce po žluté, ocitneme se v ráji. Ten nám nabízí pohled na Edmundovu soutěsku, přes kterou se lze dostat romantickou lodičkou, přímo mezi skalami.

 

Dalším vstupem do parku jsou Jetřichovice. Odtud vede několik turistických cest do krásných lesů se šumícími říčky a zpěvem ptactva. Vydáte-li se po žluté stezce, nedaleko zastávky Jetřichovice-Starý mlýn, dojdete k dalšímu mlýnu, Dolskému. Ten má dnešní podobu připomínající spíše zříceninu, nicméně je velmi známý, natáčela se zde i pohádka Pyšná princezna. Dnes je hlavně tzv. „modelem“ pro fotografy. Nejen to. Okolí Jetřichovic skrývá třeba i další soutěsku. Tou je Ferdinandova, přes kterou se na rozdíl od té Edmundovy, lze dopravit pěší chůzí.

 

 

Dalšími zajímavostmi, jsou například výšlapy na skály, vyhlídky nebo západy a východy slunce. Jednou z vyhlídek může být Mariina skála nebo Jetřichovické stěny.

 

Národní park České Švýcarsko toho skýtá opravdu mnoho. Zdaleka jsme nevyjmenovali vše. Nejlepším způsobem, jak tento kraj poznat je, se do něj přímo vydat. Jste nadšený fotograf? Vezměte batoh, stativ a prostě vyrazte. Krajina s čerstvým vzduchem Vás jistě uchvátí a dodá mnoho energie.

 

 
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací
Oblíbené (0)